Abych mohl žádat
o vaši důvěru,
musím mnoho požadovat
sám od sebe.

Mgr. František Bublan
senátor Parlamentu ČR za Třebíčsko
 

Pracovní návštěva Jordánska

František Bublan 24. 05. 2017

Senátní výbor pro zahraniční politiku, obranu a bezpečnost uskutečnil v květnu pracovní návštěvu v Jordánsku. Kromě jednání s partnerským výborem a ministrem zahraničí jordánského království česká senátní delegace také navštívila ammánskou nemocnici Palestine Hospital a uprchlický tábor Azrak.

V nemocnici se senátoři seznámili s průběhem a výsledky lékařské mise českých chirurgů, kteří v rámci programu MEDEVAC provádějí operace syrských dětí, převážně s následky válečného konfliktu v tomto regionu. Jen za první pololetí provedli čeští lékaři 400 operací.

Uprchlický tábor AZRAK je jeden z mnoha táborů na území Jordánska, je tam soustředěno 37000 uprchlíků ze Sýrie. Jordánská strana se snaží o co nejlepší zajištění uprchlíků, kteří tam žijí již několik let, v táboře jsou 4 školy, zdravotní zařízení, policejní stanice a obchody, nicméně život v tomto prostředí je velmi nuzný a lidé, zvláště dospělí, ztrácí naději na budoucnost.

Česká republika zafinancovala výstavbu 65 příbytků a přispěla tak alespoň částečně ve prospěch těchto uprchlíků. Někteří utekli před tzv. islámským státem, někteří před režimem Bašára Asada. Je zapotřebí s těmi lidmi mluvit, abychom lépe pochopili jejich situaci a nenechali se mást populistickými řečmi některých našich politiků.