Abych mohl žádat
o vaši důvěru,
musím mnoho požadovat
sám od sebe.

Mgr. František Bublan
senátor Parlamentu ČR za Třebíčsko
 

Když posilujeme pravomoci tajných služeb, posilme i jejich kontrolu

Rozhlas.cz 21. 01. 2015

Na našem kontinentu je podle zdrojů CNN přibližně 20 spících teroristických buněk. Tajné služby a bezpečnostní složky žádají o víc peněz a větší pravomoci, a například česká vláda jim vyhověla.

Podle slov premiéra Bohuslava Sobotky vláda přijala návrh, podle něhož by měly mít výzvědné služby nově otevřené dveře k údajům daňové správy, bank a kampeliček, i přístup k údajům účastníků veřejně dostupné telefonní služby.

Podle průzkumů pro Český rozhlas je velká část respondentů ochotná si ve jménu bezpečnosti nechat sáhnout i na svobodu. Stojí to za to? Dokážou represivní složky využít nových pravomocí k naší ochraně?

„Vzhledem k událostem posledních týdnů je posílení zpravodajských a bezpečnostních složek na místě,“ řekl v pořadu Pro a proti předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan.

Podle něj hraje důležitou roli prevence. „Pokud jsou služby schopné zabezpečit, aby se k nám nedostávali lidé, kteří by byli náchylní k těmto činům, a zamezí tomu na začátku tím, že nedostanou vízum, je to krok, který lze počítat.“

Omezenou možnost podívat se do účtů zpravodajské služby měly už dříve, potvrdil Bublan. „Musely ale přesně vědět, u které banky klient účet má, teď to bude zjednodušené: dotaz nemusí být cílený na banku, ale na finanční správu.“

„Bude to na základě rozhodnutí soudu, služby to nemohou udělat samy od sebe,“ ujistil předseda senátního výboru.

 

Celý rozhlasový pořad Pro a Proti si můžete poslechnout zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3297845